Urodziny to ważny dzień w życiu każdego człowieka, ale szczególnie czekają na niego dzieci. Przyjęcie, tort, obecność bliskich, ale przede wszystkim prezenty są tym, na co młody człowiek czeka najbardziej. Wybór właściwego upominku nie jest prosty. Młody solenizant ma swoje oczekiwania, zwykle związane z tym, czym się w danym momencie fascynuje. Niezależnie od zainteresowań trafnym prezentem będzie dobra lektura. O książkach na urodziny – i nie tylko – dla dziewczynek w różnym wieku, przeczytasz w dalszej części tekstu.

Książki dla dziewczynek w wieku 0 – 6 lat

  • dla najmłodszych dziewczynek sprawdzą się kartonówki, z dużą ilością szczegółów, które rozwijają spostrzegawczość
  • w wieku przedszkolnym najlepsze będą książki rozwijające zainteresowania, np. o ciele człowieka.

Dla najmłodszych miłośniczek książek warto wybrać jedną z serii kartonówek. Mają wiele zalet, poczynając od trwałości. Grube strony trudno podrzeć, a dzięki warstwie ochronnej można je przemywać wilgotną ściereczką. Dobrze skupić się na tytułach, które mają za zadanie rozbudzać ciekawość i rozwijać spostrzegawczość. Tego typu książeczki pozwalają także na wspólne opowiadanie historii i działają na wyobraźnię. Sprawdzą się tutaj takie serie jak Ulica Czereśniowa, Rok w …, Miasteczko Mamoko, czy Pucio.

Książki na prezent dla dziewczynki chodzącej już do przedszkola, to przede wszystkim tematyczne serie uczące o otaczającym świecie. Dzieci w tym wieku chłoną wiedzę. Są w stanie zapamiętać szczegóły, z którymi nawet dorośli mają kłopot. Ich dociekliwość jest imponująca. W jej zaspokojeniu pomoże z pewnością seria o Profesorze Astrokocie, który podróżuje po kosmosie, ludzkim ciele, albo zgłębia zagadki zjawisk fizycznych. Chcąc rozbudzać wiedzę o przyrodzie, wybierz natomiast książki Wojciecha Grajkowskiego “Pszczoły” lub “Drzewa”. Dla uczących się czytać dzieci ciekawą propozycją jest “Nauka czytania” Agnieszki Łubkowskiej.

Książki dla dziewczynek w wieku 7 – 14 lat

  • w uzupełnieniu szkolnej wiedzy pomogą pięknie wydane tytuły o przyrodzie
  • książki detektywistyczne podbiją serca dzieci w tym wieku.

W tej kategorii wiekowej godne polecenia są dwa tytuły “Botanicum” i “Animalium” Wydawnictwa Dwie Siostry. Pięknie napisane i zilustrowane, zachwycą miłośniczki przyrody. Dzieci w tym wieku uwielbiają także książki z fabułą. “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” to trzymająca w napięciu i zachęcająca do wspólnego szukania przestępców seria. Z polskich tytułów na pewno spodoba się książka “Ignacy i Mela na tropie złodzieja” Zofii Staniszewskiej.

Książki dla małych kobietek 15+

  • sprawdzą się tytuły o tematyce dojrzewania
  • fantastyka to gatunek literacki szczególnie lubiany w tym wieku.

Dla każdej małej kobietki to trudny wiek. Hormony szalej, rodzice denerwują. Jak sobie z tym poradzić? Pomoże w tym książka “Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” Wydawnictwa Debit. Dla dziewczynek lubiących fantastykę warto polecić serię Andrzeja Pilipiuka: “Kuzynki”, “Księżniczka” i “Dziedziczki”. Pilipiuk inspiruje młode dziewczyny do tego, by potrafiły zadbać same o siebie, o swoją edukację i przyszłość.

Książka to dobry prezent dla dziecka. Sprawdzi się niezależnie od zainteresowań. Jeśli dziecko nie lubi czytać, to dobrze wybrany tytuł potrafi to zmienić na zawsze.

Tło zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com
Tags: